London Olympics: Sunday’s Competition Schedule

 

By Jim Donahue

 

A total of 16 gold medals will be handed out Sunday in the London Games. In addition, the Team USA basketball team makes its Olympic debut as a massive favorite against France, which features Spurs star Tony Parker among its players. Sunday also marks the start of the tennis competition on the hallowed grounds of Wimbledon.

Click here for wagering information.

Archery

At Lord’s Cricket Ground

Women’s Team 1/8 eliminations, 9 a.m.

Women’s Team quarterfinals, semifinals, bronze and gold medal matches, 3 p.m.

Badminton

At Wembley Arena

Men’s and Women’s Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 8:30 a.m.

Men’s and Women’s Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 12:30 p.m.

Men’s and Women’s Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 6:30 p.m.

Basketball

At Olympic Park-Basketball Arena

Men

Nigeria vs. Tunisia, 9 a.m.

Brazil vs. Australia, 11:15 a.m.

United States vs. France, 2:30 p.m.

Spain vs. China, 4:45 p.m.

Russia vs. Britain, 8 p.m.

Argentina vs. Lithuania, 10:15 p.m.

Beach Volleyball

At Horse Guards Parade

Men’s and women’s Prelims (4 matches), 9 a.m.

Men’s and women’s Prelims (4 matches), 2:30 p.m.

Men’s and women’s Prelims (4 matches), 8 p.m.

Boxing

At ExCeL

Men’s Lightweight (60kg) and Men’s Welterweight (69kg) round of 32, 1:30 p.m.

Men’s Lightweight (60kg) and Men’s Welterweight (69kg) round of 32, 8:30 p.m.

Canoe (Slalom)

At Lee Valley White Water Centre, Hertfordshire

Men’s Canoe Single heats; Men’s Kayak heats, 1:30 p.m.

Cycling (Road)

At The Mall

Women’s Road Race, Noon

Diving

At Olympic Park-Aquatics Centre

Women’s Synchronized 3-Meter Springboard final, 3 p.m.

Equestrian (Eventing)

At Greenwich Park

Individual & Team Eventing: dressage, day 2, 10 a.m.

Fencing

At ExCeL

Men’s Individual Sabre round of 64, round of 32, round of 16, quarterfinals, 10:30 a.m.

Men’s Individual Sabre semifinals, bronze and gold medal matches, 6 p.m.

Field Hockey

Women

At Olympic Park-Hockey Centre

New Zealand vs. Australia, 8:30 a.m.

Netherlands vs. Belgium, 10:45 a.m.

China vs. South Korea, 1:45 p.m.

Argentina vs. South Africa, 4 p.m.

Britain vs. Japan, 7 p.m.

Germany vs. United States, 9:15 p.m.

Gymnastics

At Artistic North Greenwich Arena

Women’s qualification, 9:30 a.m.

Women’s qualification, 2:45 p.m.

Women’s qualification, 8 p.m.

Judo

At ExCeL

Men’s -66kg and Women’s -52kg elimination rounds, quarterfinals, 9:30 a.m.

Men’s -66kg and Women’s -52kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 2 p.m.

Rowing

At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men’s Lightweight Fours repechage, Single Sculls repechages, Double Sculls repechage, Lightweight Double Sculls heats; Women’s Eights heats, Single Sculls repechages, Lightweight Double Sculls heats, 9:30 a.m.

Sailing

At Weymouth and Portland, Dorset

Men’s Finn, Star; Women’s Elliott 6m, Noon

Shooting

At The Royal Artillery Barracks

Women’s 10-Meter Air Pistol qualification and final; Women’s Skeet qualification and final, 9 a.m.

Soccer

Men

At Old Trafford, Manchester

Egypt vs. New Zealand, Noon

Brazil vs. Belarus, 3 p.m.

At City of Coventry Stadium

Mexico vs. Gabon, 2:30 p.m.

South Korea vs. Switzerland, 5:15 p.m.

At St James’ Park, Newcastle

Japan vs. Morocco, 5 p.m.

Spain vs. Honduras, 7:45 p.m.

At Wembley Stadium

Senegal vs. Uruguay, 5 p.m.

Britain vs. United Arab Emirates, 7:45 p.m.

Swimming

At Olympic Park-Aquatics Centre

Men’s 100 Backstroke, 200 Freestyle, 4X100 Freestyle Relay heats; Women’s 100 Backstroke, 100 Breaststroke, 400 Freestyle heats, 10 a.m.

Men’s 100 Backstroke semifinals, 200 Freestyle semifinals, 100 Breaststroke final, 4X100 Freestyle Relay final; Women’s 100 Backstroke semifinals, 100 Breaststroke semifinals, 100 Butterfly final, 400 Freestyle final, 7:30 p.m.

Table Tennis

At ExCeL

Men’s Singles and Women’s Singles second round, 9 a.m.

Men’s Singles second round, 1:30 p.m.

Women’s Singles third round, 6 p.m.

Team Handball

Men

At Copper Box

Iceland vs. Argentina, 9:30 a.m.

Croatia vs. South Korea, 11:15 a.m.

Sweden vs. Tunisia, 2:30 p.m.

Spain vs. Serbia, 4:15 p.m.

France vs. Britain, 7:30 p.m.

Hungary vs. Denmark, 9:15 p.m.

Tennis

At Wimbledon

Men’s and women’s Singles first round; Men’s and women’s Doubles first round, 11:30 a.m.

Volleyball

Men

At Earls Court

Britain vs. Bulgaria, 9:30 a.m.

Russia vs. Germany, 11:30 a.m.

Australia vs. Argentina, 2:45 p.m.

United States vs. Serbia, 4:45 p.m.

Italy vs. Poland, 8 p.m.

Brazil vs. Tunisia, 10 p.m.

Water Polo

Men

At Olympic Park-Water Polo Arena

Greece vs. Croatia, 10 a.m.

Kazakhstan vs. Spain, 11:20 a.m.

Italy vs. Australia, 2:10 p.m.

Hungary vs. Serbia, 3:30 p.m.

Romania vs. Britain, 6:20 p.m.

Montenegro vs. United States, 7:40 p.m.

Weightlifting

At ExCeL

Men’s 56kg group B and Women’s 53kg group B, 10 a.m.

Women’s 53kg group A (medal), 3:30 p.m.

Men’s 56kg group A (medal), 7 p.m.

Betting info here

Leave a Reply

Your email address will not be published.